Roszczenia z tytułu tzw. „błędów medycznych” podlegają takim samym prawom ich dochodzenia jak inne roszczenia cywilne. Jak wygląda „droga” do postępowania cywilnego o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia?
W sytuacjach, gdy pacjent małoletni osiągnął już wymagany przepisami wiek, na świadczenie medyczne musi być wyrażona zgoda łączna rodzica i małoletniego pacjenta.
Poszkodowany działaniem lekarza pacjent ma szereg roszczeń, które może zgłaszać w różnych postępowaniach. Poza odszkodowaniem pacjent ma jeszcze prawo dochodzić zapłaty zadośćuczynienia za zawinione naruszenie praw pacjenta. Kiedy i na jakich zasadach pacjent może zgłosić swoje żądanie?
Pacjent pokrzywdzony działaniem lub zaniechaniem pracowników służby medycznej może zgłaszać swoje roszczenia w różnych postępowaniach. Jakie roszczenia pacjenta w sprawach o błąd medyczny mogą być dochodzone w postępowaniu cywilnym?
Dochodzenie roszczeń z tytułu tzw. błędów medycznych co do zasady będzie wiązało się z koniecznością poniesienia kosztów. Wysokość kosztów uzależniona będzie od dokonania przez pacjenta wyboru drogi dochodzenia poszczególnych roszczeń. Z jakimi kosztami musi liczyć się pacjent?
Pacjenci są coraz bardziej świadomi w zakresie przysługujących im praw z tytułu tzw. „błędów medycznych”. Jednak sama wiedza o istnieniu roszczenia co do zasady nie jest jeszcze wystarczająca by rozpocząć „batalię” o swoje prawa. Jakie kroki powinni podjąć by zadbać o swoje interesy?
Nawet kiedy operacja się powiedzie i pacjent spokojnie dochodzi do siebie, zaniedbania których dopuści się personel medyczny w okresie po operacji mogą znacznie przedłużyć powrót do zdrowia, narazić na infekcje, a niekiedy prowadzić do śmierci.