Błędy medyczne w okresie pooperacyjnym

Nawet kiedy operacja się powiedzie i pacjent spokojnie dochodzi do siebie, zaniedbania których dopuści się personel medyczny w okresie po operacji mogą znacznie przedłuzyć powrót do zdrowia, narazić na infekcje, a niekiedy prowadzić do śmierci.

Obowiązek placówki medycznej do przestrzegania procedur i zachowania najwyższej staranności nie kończy się razem z przeprowadzonym zabiegiem operacyjnym. Odpowiednia opieka pooperacyjna jest najczęściej ostatnim krytycznym składnikiem niezbędnym do udanego leczenia. Kiedy świadczeniodawca nie przestrzega odpowiednich standardów opieki w okresie pooperacyjnym może to prowadzić do uzasadnionego roszczenia pacjenta z tytułu szkody jakiej doznał w wyniku zaniedbań personelu placówki medycznej.

Czym jest opieka pooperacyjna?

Okres opieki pooperacyjnej rozpoczyna się po wyjściu z sali operacyjnej, a kończy, gdy lekarz lub chirurg nie muszą już kontrolować skutków zabiegu. Oczywiście nie ma tutaj żadnych twardych reguł, okres pooperacyjny różni się w zależności od tego jak skomplikowany był zabieg.

Operacje takie jak usunięcie wyrostka robaczkowego czy wazektomia wymagają stosunkowo niewielkiej opieki po operacji. Bardziej skomplikowane zabiegi kardiochirurgiczne lub neurochirurgiczne mogą natomiast wymagać opieki która trwać będzie nawet kilka tygodni.

W trakcie trwania opieki pooperacyjnej pracownik służby zdrowia powinien monitorować Twój stan i upewniać się że nie wdaje się żadna infekcja czy powikłanie oraz obserwować czy nie robisz czegoś co mogłoby zagrozić powodzeniu operacji. Należy być świadomym tego że opieka pooperacyjna moze obejmować szeroki zakres monitoringu medycznego, testów oraz konsultacji. Jej zakres może być bardzo szeroki, od wykonania kilki zdjęć RTG i dodatkowych zabiegów wspomagających po przepisanie dodatkowych leków.

Przewiń do góry >