Katalog umów dotyczących spadku zawieranych po śmierci spadkodawcy jest szeroki. Umowy mogą dotyczyć całej masy spadkowej lub poszczególnych jej składników albo też udziału. Jedną z takich umów jest umowa zbycia spadku.

Katalog umów dotyczących spadku zawieranych po śmierci spadkodawcy jest szeroki. Umowy mogą dotyczyć całej masy spadkowej lub poszczególnych jej składników albo też udziału. Jedną z takich umów jest umowa zbycia spadku.
W polskim prawie obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą nie można zawierać umów dotyczących spadku po osobie żyjącej. Oczywiście, jak od każdej zasady, są od niej wyjątki. A raczej wyjątek, bo jedyną umową dotyczącą spadku, którą można zawrzeć z żyjącym spadkodawcą jest umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia.
Sąd opiekuńczy ma prawo ingerować w sposób wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej. Celem postępowania zawsze jest zabezpieczenie dobra małoletniego dziecka, ale bez stygmatyzacji czy karania rodziców. Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską może wydać sąd?
Małżonkowi, który został pozbawiony przez współmałżonka możliwości posiadania przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego przysługują konkretne prawa. Jakie roszczenia z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku wspólnego może zgłosić małżonek?
W sytuacjach, gdy pacjent małoletni osiągnął już wymagany przepisami wiek, na świadczenie medyczne musi być wyrażona zgoda łączna rodzica i małoletniego pacjenta. Kiedy taka zgoda łączna jest wymagana? Jaki wiek musi osiągnąć pacjent małoletni?
Do majątku wspólnego wchodzi „wszystko” czego nie można zakwalifikować jako majątku osobistego. Jakie problemy z klasyfikacją mogą pojawić się w przypadku zarobków małżonków? Wynagrodzenie za pracę jako majątek wspólny. A co z wierzytelnością o wynagrodzenie?
Małżonkowie w sprawie o podział majątku mogą dokonać stosownych rozliczeń w zakresie poczynionych nakładów pomiędzy masami majątkowymi, spłaconych długów i in. Czy możliwe jest rozliczenie pomiędzy małżonkami nakładów z majątków osobistych?
W związku z zakazem handlu w dużych galeriach handlowych, państwo chciało ulżyć najemcom w obowiązkach płacenia czynszu najmu w okresie, w którym faktycznie nie mogą prowadzić swojej działalności. Jak wygląda zwolnienie z obowiązku zapłaty czynszu najmu w okresie pandemii w praktyce?
Decyzja o rozwodzie jest na pewno trudną decyzją. Nie jest to jednak ostatnia decyzja około rozwodowa. Konieczność podjęcia kolejnej pojawia się chwilę później.. nie później niż w momencie formułowania pozwu. Niezależnie od tego czy sam sporządzić pozew, czy skorzystasz z pomocy adwokata, będziesz musiał odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Poszkodowany działaniem lekarza pacjent ma szereg roszczeń, które może zgłaszać w różnych postępowaniach. Poza odszkodowaniem pacjent ma jeszcze prawo dochodzić zapłaty zadośćuczynienia za zawinione naruszenie praw pacjenta. Kiedy i na jakich zasadach pacjent może zgłosić swoje żądanie?