Roszczenia z tytułu tzw. „błędów medycznych” podlegają takim samym prawom ich dochodzenia jak inne roszczenia cywilne. Jak wygląda „droga” do postępowania cywilnego o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia?
Publikacje
Sąd opiekuńczy może, uwzględniając sytuację faktyczną danej rodziny, w różnej formie udzielać wsparcia rodzinie, w tym rodzicom. Jednym z rozwiązań pomocowych może być skierowanie rodziców na terapię rodzinną.
Sąd opiekuńczy może stosować różne środki w celu zabezpieczenia dobra dziecka. Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską poprzez skierowanie małoletniego do placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi lub organizacji powołanej do przygotowania zawodowego.
Katalog umów dotyczących spadku zawieranych po śmierci spadkodawcy jest szeroki. Umowy mogą dotyczyć całej masy spadkowej lub poszczególnych jej składników albo też udziału. Jedną z takich umów jest umowa zbycia spadku.
W polskim prawie obowiązuje ogólna zasada, zgodnie z którą nie można zawierać umów dotyczących spadku po osobie żyjącej. Oczywiście, jak od każdej zasady, są od niej wyjątki. A raczej wyjątek, bo jedyną umową dotyczącą spadku, którą można zawrzeć z żyjącym spadkodawcą jest umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia.
Sąd opiekuńczy ma prawo ingerować w sposób wykonywania przez rodziców władzy rodzicielskiej. Celem postępowania zawsze jest zabezpieczenie dobra małoletniego dziecka, ale bez stygmatyzacji czy karania rodziców. Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską może wydać sąd?
Małżonkowi, który został pozbawiony przez współmałżonka możliwości posiadania przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego przysługują konkretne prawa. Jakie roszczenia z tytułu posiadania przedmiotów należących do majątku wspólnego może zgłosić małżonek?
W sytuacjach, gdy pacjent małoletni osiągnął już wymagany przepisami wiek, na świadczenie medyczne musi być wyrażona zgoda łączna rodzica i małoletniego pacjenta.
Do majątku wspólnego wchodzi „wszystko” czego nie można zakwalifikować jako majątku osobistego. Jakie problemy z klasyfikacją mogą pojawić się w przypadku zarobków małżonków? Wynagrodzenie za pracę jako majątek wspólny. A co z wierzytelnością o wynagrodzenie?
Małżonkowie w sprawie o podział majątku mogą dokonać stosownych rozliczeń w zakresie poczynionych nakładów pomiędzy masami majątkowymi, spłaconych długów i in. Czy możliwe jest rozliczenie pomiędzy małżonkami nakładów z majątków osobistych?